  • CY7C25652KV18-450BZI
CY7C25652KV18-450BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C25652KV18-450BZI
HK JDW NO:
217-CY7C25652KV18-450BZI
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C25652 72 Mb kb 15mm mm 1.1A mA 36b b
Quantity:
In Stock : 136
Step5Bar-code shipping tag
CY7C25652KV18-450BZI
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C25652
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    1.1A
  • Clock Frequency
    450MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    72 Mb
  • Standby Current-Max
    0.34A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm