  • CY7C2564XV18-450BZXC
CY7C2564XV18-450BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C2564XV18-450BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C2564XV18-450BZXC
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C2564 72 Mb kb 15mm mm 36b b
Quantity:
In Stock : 103
Step5Bar-code shipping tag
CY7C2564XV18-450BZXC
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C2564
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Clock Frequency
    450MHz
  • Supply Current-Max
    1.445mA
  • Access Time
    450 ps
    Parallel
  • Organization
    4MX18
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    72 Mb
  • Standby Current-Max
    1.445A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm