  • CY7C25632KV18-450BZC
CY7C25632KV18-450BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C25632KV18-450BZC
HK JDW NO:
217-CY7C25632KV18-450BZC
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C25632 72 Mb kb 15mm mm 780mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 7
Step5Bar-code shipping tag
CY7C25632KV18-450BZC
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C25632
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 4M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    780mA
  • Clock Frequency
    450MHz
  • Access Time
    450 ps
    Parallel
  • Organization
    4MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    72 Mb
  • Standby Current-Max
    0.34A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm