  • CY7C2265XV18-600BZXC
CY7C2265XV18-600BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C2265XV18-600BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C2265XV18-600BZXC
Description:
165 Pin Memory IC CY7C2265 36 Mb kb 15mm mm
Quantity:
In Stock : 25
Step5Bar-code shipping tag
CY7C2265XV18-600BZXC
    Select All
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C2265
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Clock Frequency
    600MHz
  • Supply Current-Max
    1.57mA
    Parallel
  • Organization
    1MX36
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    1.57A