  • CY7C2263KV18-550BZXI
CY7C2263KV18-550BZXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C2263KV18-550BZXI
HK JDW NO:
217-CY7C2263KV18-550BZXI
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C2263 36 Mb kb 15mm mm 850mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
CY7C2263KV18-550BZXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C2263
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    850mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    550MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    0.36A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    15mm