  • CY7C2168KV18-550BZC
CY7C2168KV18-550BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C2168KV18-550BZC
HK JDW NO:
217-CY7C2168KV18-550BZC
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C2168 18 Mb kb 15mm mm 650mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 97
Step5Bar-code shipping tag
CY7C2168KV18-550BZC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C2168
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    650mA
  • Clock Frequency
    550MHz
    Parallel
  • Organization
    1MX18
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.34A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm