  • CY7C1650KV18-400BZC
CY7C1650KV18-400BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1650KV18-400BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1650KV18-400BZC
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1650 144 Mb kb 900mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 87
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1650KV18-400BZC
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Additional Feature
    BURST ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1650
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    144Mb 4M x 36
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    900mA
  • Clock Frequency
    400MHz