  • CY7C1614KV18-333BZC
CY7C1614KV18-333BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1614KV18-333BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1614KV18-333BZC
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1614 144 Mb kb 17mm mm 1.06A mA 36b b
Quantity:
In Stock : 17492
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1614KV18-333BZC
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1614
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    144Mb 4M x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    1.06A
  • Clock Frequency
    333MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    4MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    144 Mb
  • Standby Current-Max
    0.41A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm