  • CY7C1612KV18-300BZXC
CY7C1612KV18-300BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1612KV18-300BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1612KV18-300BZXC
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1612 144 Mb kb 17mm mm 910mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1612KV18-300BZXC
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C1612
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    144Mb 8M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    910mA
  • Clock Frequency
    300MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    8MX18
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    22b
  • Density
    144 Mb
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm