  • CY7C1548KV18-450BZI
CY7C1548KV18-450BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1548KV18-450BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1548KV18-450BZI
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1548 72 Mb kb 650mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 295
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1548KV18-450BZI
    Select All
  • Mount
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    CY7C1548
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    72Mb 4M x 18
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    650mA
  • Clock Frequency
    450MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    72 Mb
  • Standby Current-Max
    0.34A