  • CY7C1515JV18-167BZI
CY7C1515JV18-167BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1515JV18-167BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1515JV18-167BZI
Description:
165 Pin Memory IC CY7C1515 17mm mm
Quantity:
In Stock : 161
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1515JV18-167BZI
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1515
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    500 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    75497472 bit
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    17mm
  • Width
    15mm