  • CY7C1514AV18-167BZXC
CY7C1514AV18-167BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1514AV18-167BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1514AV18-167BZXC
Description:
165 Pin Memory IC CY7C1514 72 Mb kb 17mm mm
Quantity:
In Stock : 118
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1514AV18-167BZXC
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1514
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Supply Current-Max
    1.09mA
  • Access Time
    500 ps
  • Organization
    2MX36
  • Memory Width
    36
  • Density
    72 Mb
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm