  • CY7C1513AV18-167BZC
CY7C1513AV18-167BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1513AV18-167BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1513AV18-167BZC
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1513 72 Mb kb 17mm mm 615mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 88
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1513AV18-167BZC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1513
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 4M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    615mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    500 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    4MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    22b
  • Density
    72 Mb
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm