  • CY7C1474V25-200BGI
CY7C1474V25-200BGI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1474V25-200BGI
HK JDW NO:
217-CY7C1474V25-200BGI
Package:
209-BGA
Description:
Surface Mount NoBL™ 209 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1474 72 Mb kb 22mm mm 450mA mA 72b b
Quantity:
In Stock : 17
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1474V25-200BGI
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    209-BGA
  • Number of Pins
    209
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    NoBL™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    209
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    CY7C1474
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    72Mb 1M x 72
  • Number of Ports
    8
  • Nominal Supply Current
    450mA
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX72
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    72 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    72b
  • Height Seated (Max)
    1.96mm
  • Length
    22mm