  • CY7C1474BV33-200BGC
CY7C1474BV33-200BGC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1474BV33-200BGC
HK JDW NO:
217-CY7C1474BV33-200BGC
Package:
209-BGA
Datasheet:
Description:
2.5/3.33.3V V NoBL™ 209 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1474 22mm mm
Quantity:
In Stock : 78
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1474BV33-200BGC
  • Package / Case
    209-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    209
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2004
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    209
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1474
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    72Mb 1M x 72
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Supply Current-Max
    0.5mA
  • Access Time
    3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX72
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Memory Density
    75497472 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.96mm
  • Width
    14mm