  • CY7C1460AV25-250BZC
CY7C1460AV25-250BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1460AV25-250BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1460AV25-250BZC
Package:
165-LBGA
Description:
1.8/2.52.5V V NoBL™ 165 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1460 17mm mm
Quantity:
In Stock : 100
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1460AV25-250BZC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1460
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Power Supplies
    1.8/2.52.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Supply Current-Max
    0.435mA
  • Access Time
    2.6ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.12A
  • Memory Density
    37748736 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2.38V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm