  • CY7C1442KV33-250AXC
CY7C1442KV33-250AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1442KV33-250AXC
HK JDW NO:
217-CY7C1442KV33-250AXC
Package:
100-LQFP
Description:
Memory IC 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1442KV33-250AXC
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    2.6ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX18
  • Memory Width
    18
  • Memory Density
    37748736 bit
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm