  • CY7C144-15JXCT
CY7C144-15JXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C144-15JXCT
HK JDW NO:
217-CY7C144-15JXCT
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CY7C144-15JXCT
Description:
68 Pin Memory IC CY7C144 24.2316mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C144-15JXCT
  • Package / Case
    68-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    15GHz
  • Base Part Number
    CY7C144
  • Pin Count
    68
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J68
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    64Kb 8K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    8KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Memory Density
    65536 bit
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • Length
    24.2316mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    24.2316mm