  • CY7C144-15AXI
CY7C144-15AXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C144-15AXI
HK JDW NO:
217-CY7C144-15AXI
Package:
64-LQFP
Datasheet:
CY7C144-15AXI
Description:
5V V Surface Mount 64 Pin Memory IC CY7C144 64 kb kb 14mm mm 220mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 4
Step5Bar-code shipping tag
CY7C144-15AXI
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    AUTOMATIC POWER-DOWN
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    15GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C144
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    64Kb 8K x 8
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    220mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    8KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    26b
  • Density
    64 kb
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm