  • CY7C1425AV18-300BZXC
CY7C1425AV18-300BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1425AV18-300BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1425AV18-300BZXC
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
1.5/1.81.8V V 165 Pin Memory IC CY7C1425 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1425AV18-300BZXC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1425
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.5/1.81.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    36Mb 4M x 9
  • Clock Frequency
    300MHz
  • Supply Current-Max
    1.775mA
  • Access Time
    300 μs
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    4MX9
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    9
  • Standby Current-Max
    0.54A
  • Memory Density
    37748736 bit
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm