  • CY7C1420JV18-250BZI
CY7C1420JV18-250BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1420JV18-250BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1420JV18-250BZI
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1420 36 Mb kb 825mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 5
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1420JV18-250BZI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1420
  • Pin Count
    165
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    825mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    0.35A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA