  • CY7C1412AV18-200BZC
CY7C1412AV18-200BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1412AV18-200BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1412AV18-200BZC
Description:
165 Pin Memory IC CY7C1412 36 Mb kb 17mm mm
Quantity:
In Stock : 7
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1412AV18-200BZC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1412
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Supply Current-Max
    0.87mA
  • Access Time
    450 ps
  • Organization
    2MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    0.3A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    15mm