  • CY7C1381F-133BGCT
CY7C1381F-133BGCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1381F-133BGCT
HK JDW NO:
217-CY7C1381F-133BGCT
Package:
119-BGA
Datasheet:
CY7C1381F-133BGCT
Description:
Through Hole Memory IC CY7C1381 18 Mb kb 22mm mm
Quantity:
In Stock : 3000
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1381F-133BGCT
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    119-BGA
  • Number of Pins
    119
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    119
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1381
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Supply Current-Max
    0.21mA
  • Access Time
    6.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.07A
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    22mm
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Width
    14mm