  • CY7C1370KV33-200BZXI
CY7C1370KV33-200BZXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1370KV33-200BZXI
HK JDW NO:
217-CY7C1370KV33-200BZXI
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
NoBL™ Memory IC NoBL™ Series 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1370KV33-200BZXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    18874368 bit
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    15mm
  • Width
    13mm