  • CY7C1361C-133AXI
CY7C1361C-133AXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1361C-133AXI
HK JDW NO:
217-CY7C1361C-133AXI
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C1361C-133AXI
Description:
Surface Mount 100 Pin Memory IC CY7C1361 9 Mb kb 20mm mm 250mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1361C-133AXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C1361
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    250mA
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    6.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    9 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm