  • CY7C1361A-100BGC
CY7C1361A-100BGC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1361A-100BGC
HK JDW NO:
699-CY7C1361A-100BGC
Package:
119-BGA
Datasheet:
CY7C1361A-100BGC
Description:
119 Pin Memory IC 22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1361A-100BGC
  • Package / Case
    119-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    119
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    119
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B119
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Access Time
    8ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    22mm
  • Width
    14mm