  • CY7C1357C-133AXI
CY7C1357C-133AXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1357C-133AXI
HK JDW NO:
699-CY7C1357C-133AXI
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C1357C-133AXI
Description:
NoBL™ 100 Pin Memory IC NoBL™ Series 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1357C-133AXI
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    9Mb 512K x 18
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    6.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX18
  • Memory Width
    18
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm