  • CY7C1347G-133BGXC
CY7C1347G-133BGXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1347G-133BGXC
HK JDW NO:
217-CY7C1347G-133BGXC
Package:
119-BGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 119 Pin Memory IC CY7C1347 4 Mb kb 22mm mm 225mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 3
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1347G-133BGXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    119-BGA
  • Number of Pins
    119
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    119
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1347
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    4.5Mb 128K x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    225mA
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    4ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    4 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    22mm