  • CY7C1327G-133AXIT
CY7C1327G-133AXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1327G-133AXIT
HK JDW NO:
217-CY7C1327G-133AXIT
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C1327G-133AXIT
Description:
Surface Mount 100 Pin Memory IC CY7C1327 4.5 Mb kb 225mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1327G-133AXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1327
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.14V
  • Memory Size
    4.5Mb 256K x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    225mA
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    4ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    4.5 Mb
  • Standby Current-Max
    0.045A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm