  • CY7C1321KV18-250BZCT
CY7C1321KV18-250BZCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1321KV18-250BZCT
HK JDW NO:
217-CY7C1321KV18-250BZCT
Package:
165-LBGA
Description:
Memory IC CY7C1321 18 Mb kb
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1321KV18-250BZCT
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Base Part Number
    CY7C1321
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Number of Ports
    1
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Supply Current-Max
    0.37mA
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.25A