  • CY7C1314CV18-250BZC
CY7C1314CV18-250BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1314CV18-250BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1314CV18-250BZC
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1314 18 Mb kb 15mm mm 900mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1314CV18-250BZC
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1314
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    900mA
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.45A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    15mm