  • CY7C1313KV18-250BZI
CY7C1313KV18-250BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1313KV18-250BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1313KV18-250BZI
Description:
1.5/1.81.8V V 165 Pin Memory IC CY7C1313 15mm mm
Quantity:
In Stock : 309
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1313KV18-250BZI
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1313
  • Pin Count
    165
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.5/1.81.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Supply Current-Max
    0.44mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.25A
  • Memory Density
    18874368 bit
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    13mm