  • CY7C1305BV25-167BZCT
CY7C1305BV25-167BZCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1305BV25-167BZCT
HK JDW NO:
217-CY7C1305BV25-167BZCT
Description:
Memory IC CY7C1305 18 Mb kb
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1305BV25-167BZCT
    165
  • Supplier Device Package
    165-FBGA (13x15)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR
  • Voltage - Supply
    2.4V~2.6V
  • Frequency
    167MHz
  • Base Part Number
    CY7C1305
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    2.6V
  • Min Supply Voltage
    2.4V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    2.5 ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Density
    18 Mb
  • Max Frequency
    167MHz