  • CY7C1268V18-400BZXC
CY7C1268V18-400BZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1268V18-400BZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1268V18-400BZXC
Description:
165 Pin Memory IC CY7C1268 36 Mb kb
Quantity:
In Stock : 67
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1268V18-400BZXC
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    36Mb 4M x 8
  • Clock Frequency
    400MHz
  • Access Time
    50 ns
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    20b
  • Standby Current-Max
    0.34A
  • I/O Type
    COMMON
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V