  • CY7C1263KV18-400BZC
CY7C1263KV18-400BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1263KV18-400BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1263KV18-400BZC
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1263 36 Mb kb 15mm mm 660mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1263KV18-400BZC
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
    165
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1263
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    660mA
  • Clock Frequency
    400MHz
  • Access Time
    450 ps
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    19b
  • Standby Current-Max
    0.31A
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    15mm