  • CY7C1250KV18-400BZI
CY7C1250KV18-400BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1250KV18-400BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1250KV18-400BZI
Package:
165-LBGA
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1250 36 Mb kb 690mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 1150
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1250KV18-400BZI
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Number of Terminations
    165
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR II+
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    CY7C1250
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    690mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    400MHz