  • CY7C1059DV33-12ZSXIT
CY7C1059DV33-12ZSXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1059DV33-12ZSXIT
HK JDW NO:
217-CY7C1059DV33-12ZSXIT
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1059 8 Mb kb 100mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 12743
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1059DV33-12ZSXIT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1059
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    8Mb 1M x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    100mA
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    8 Mb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    2V