  • CY7C1051DV33-12ZSXI
CY7C1051DV33-12ZSXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1051DV33-12ZSXI
HK JDW NO:
217-CY7C1051DV33-12ZSXI
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Description:
Surface Mount 44 Pin Memory IC CY7C1051 8 Mb kb 100mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1051DV33-12ZSXI
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1051
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    8Mb 512K x 16
  • Nominal Supply Current
    100mA
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    8 Mb
  • Standby Current-Max
    0.02A
  • Max Frequency
    100MHz
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V