  • CY7C1049DV33-10VXIT
CY7C1049DV33-10VXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1049DV33-10VXIT
HK JDW NO:
217-CY7C1049DV33-10VXIT
Package:
36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1049 4 Mb kb 23.495mm mm 90mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 3476
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1049DV33-10VXIT
  • Package / Case
    36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    36
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    10GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C1049
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    90mA
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    4 Mb
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    23.495mm
  • Height Seated (Max)
    3.683mm