  • CY7C1041CV33-10ZSXA
CY7C1041CV33-10ZSXA
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1041CV33-10ZSXA
HK JDW NO:
217-CY7C1041CV33-10ZSXA
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount 44 Pin Memory IC CY7C1041 4 Mb kb 18.52mm mm 100mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 17309
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1041CV33-10ZSXA
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Part Status
    Discontinued
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Frequency
    1MHz
  • Base Part Number
    CY7C1041
  • Pin Count
    44
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    4Mb 256K x 16
  • Nominal Supply Current
    100mA
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    4 Mb
  • Word Size
    16b
  • Height
    1.044mm
  • Length
    18.52mm
  • Width
    10.262mm