  • CY7C1021CV33-12BAXI
CY7C1021CV33-12BAXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1021CV33-12BAXI
HK JDW NO:
217-CY7C1021CV33-12BAXI
Package:
48-TFBGA
Description:
3.3V V 48 Pin Memory IC CY7C1021 7mm mm
Quantity:
In Stock : 44
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1021CV33-12BAXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1021
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Memory Size
    1Mb 64K x 16
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.085mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    64KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    7mm