  • CY7C1021B-15VXI
CY7C1021B-15VXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1021B-15VXI
HK JDW NO:
217-CY7C1021B-15VXI
Package:
44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
CY7C1021B-15VXI
Description:
5V V 44 Pin Memory IC CY7C1021 28.575mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1021B-15VXI
  • Package / Case
    44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    15GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1021
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    1Mb 64K x 16
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.13mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    64KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Standby Current-Max
    0.0005A
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    4.5V
  • Length
    28.575mm
  • Height Seated (Max)
    3.7592mm
  • Width
    10.16mm