  • CY7C1020DV33-10ZSXIT
CY7C1020DV33-10ZSXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1020DV33-10ZSXIT
HK JDW NO:
217-CY7C1020DV33-10ZSXIT
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1020 512 kb kb 60mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1020DV33-10ZSXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1020
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    512Kb 32K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    512 kb
  • Standby Current-Max
    0.003A
  • Max Frequency
    100MHz
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V