  • CY7C1011CV33-10BAJXET
CY7C1011CV33-10BAJXET
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1011CV33-10BAJXET
HK JDW NO:
217-CY7C1011CV33-10BAJXET
Package:
48-TFBGA
Datasheet:
Description:
Memory IC 2 Mb kb
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1011CV33-10BAJXET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    2Mb 128K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Access Time
    10ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    2 Mb
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Supplier Device Package
    48-FBGA (6x8)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Operating Supply Voltage
    3.3V