  • CY7C024-25JXC
CY7C024-25JXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C024-25JXC
HK JDW NO:
217-CY7C024-25JXC
Package:
84-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CY7C024-25JXC
Description:
5V V 84 Pin Memory IC CY7C024 29.3116mm mm
Quantity:
In Stock : 24
Step5Bar-code shipping tag
CY7C024-25JXC
  • Package / Case
    84-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    25GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C024
  • Pin Count
    84
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    64Kb 4K x 16
  • Number of Ports
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.25mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    4KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    25ns
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Memory Density
    65536 bit
  • Access Time (Max)
    25 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    4.5V
  • Length
    29.3116mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    29.3116mm