  • CY7C009-15AXC
CY7C009-15AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C009-15AXC
HK JDW NO:
217-CY7C009-15AXC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C009-15AXC
Description:
5V V Surface Mount 100 Pin Memory IC CY7C009 1 Mb kb 14mm mm 280mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
CY7C009-15AXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    15GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C009
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    280mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    34b
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.0015A
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm