  • CY62256LL-70ZRXIT
CY62256LL-70ZRXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY62256LL-70ZRXIT
HK JDW NO:
217-CY62256LL-70ZRXIT
Package:
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Datasheet:
CY62256LL-70ZRXIT
Description:
MoBL® 28 Pin Memory IC MoBL® Series CY62256 11.8mm mm
Quantity:
In Stock : 3000
Step5Bar-code shipping tag
CY62256LL-70ZRXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    MoBL®
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    CY62256
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    70ns
  • Memory Density
    262144 bit
  • Access Time (Max)
    70 ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    11.8mm
  • Width
    8mm