  • CY62256LL-70PC
CY62256LL-70PC
advertisement
Manufacturer No:
CY62256LL-70PC
HK JDW NO:
217-CY62256LL-70PC
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
CY62256LL-70PC
Description:
5V V Through Hole MoBL® 28 Pin Memory IC MoBL® Series CY62256 256 kb kb 37.59mm mm 50mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
CY62256LL-70PC
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    50mA
    32KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Write Cycle Time - Word, Page
    70ns
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Access Time (Max)
    70 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Output Enable
    YES
  • Height
    4.95mm
  • Length
    37.59mm
  • Width
    13.97mm