  • CY62167GE18-55BVXIT
CY62167GE18-55BVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY62167GE18-55BVXIT
HK JDW NO:
217-CY62167GE18-55BVXIT
Package:
48-VFBGA
Datasheet:
Description:
MoBL® Memory IC MoBL® Series 8mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY62167GE18-55BVXIT
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    48-VFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
    48
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.65V~2.2V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.2V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8 1M x 16
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • Alternate Memory Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    6mm