  • CY62158ELL-45ZSXI
CY62158ELL-45ZSXI
advertisement
Manufacturer No:
CY62158ELL-45ZSXI
HK JDW NO:
217-CY62158ELL-45ZSXI
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V Surface Mount MoBL® 44 Pin Memory IC MoBL® Series CY62158 8 Mb kb 25mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 8737
Step5Bar-code shipping tag
CY62158ELL-45ZSXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY62158
  • Pin Count
    44
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Voltage
    5V
  • Memory Size
    8Mb 1M x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    25mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    45ns
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    8 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000008A
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MoBL®
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V